To nie jest krykiet

'Death of a Gentleman' to niemalże amatorsko nakręcony film dokumentalny, zrobiony jednak w kluczowym momencie historii krykieta jako dyscypliny. Nota bene, drugiego co do popularności sportu na świecie. Krykiet jaki znamy, z jego półtorawieczną tradycją, nagle znajduje się na rozdrożu: po jednej stronie lukratywna wersja o iście marketingowej nazwie Twenty20, po drugiej ta podobno już archaiczna odmiana pod prostym szyldem Test.

Film podejmuje filozoficzną niemalże dyskusję co do kwestii prawdziwej duszy krykieta. Za Twenty20 stoją pieniądze - duże, oraz tzw. dobra zabawa w stylu chleba i igrzysk. Krykiet Testowy natomiast oparty jest o wartości: nie liczy się wygrana - przynajmniej teoretycznie - liczy sie udział w grze. Finanse są także na drugim planie, ponieważ zawodnicy reprezentują własny kraj. Dodatkowo mamy tutaj też dwie perspektywy: oglądanie sportu versus uprawianie sportu.

Film w odważny sposób naświetla takie problematyczne kwestie jak: modus operandi ICC (International Cricket Council), zdominowanie światowego krykieta przez trzy kraje tj. Anglię, Australię i Indie, następnie drażliwy temat krykieta jako sportu olimpijskiego.

Krykiet w każdym formacie jest doskonałą kuźnią charakteru. Na wszystkich poziomach: profesjonalnym, amatorskim, ba, dorywczym nawet. W momencie gdy finanse przejmują władze zazwyczaj szybko zapomina się o wartościach. Angielski idiom 'it's not cricket' opisuje sytuację w której ktoś zachowuje się niehonorowo np. kłamie z premedytacją. Krykiet natomiast oparty jest na zasadach dobrego wychowania i szanowania zawodników z drużyny przeciwnej. Nie podejmuje się też dyskusji z sędziami. Wiedząc, że popełniło się błąd po prostu schodzi się z pola.

Mimo braku dofinansowania krykiet samoistnie rozwija się w nowych krajach np. w Chinach. Na kontynencie europejskim od dekad działają kluby amatorskie. Na improwizowanych boiskach w naszym kraju także widać już wolny, ale sukcesywny rozwój tego sportu. Paradoksalnie te właśnie czyste tj. jeszcze nieskażone komercją odmiany krykieta pojawiające się w nowych lokalizacjach mogą uratować tenże sport przed samym sobą.  Dlatego kluczowym jest, aby dokładnie zrozumieć ‘what cricket is’ budując tę dyscyplinę od podstaw w Polsce. Należy pamiętać o ponadczasowych wartościach tego sportu tj. o doskonaleniu własnego charakteru, o mądrej grze dla dobra całego zespołu, o poszanowaniu praw krykieta i oczywiście o zasadach fair play. W przeciwieństwie do prymitywnej wręcz obsesji wygranej za wszelką cenę.

Jerzy 'Jurand' Suchodolski

jerzy.suchodolski@gmail.com