Szybki test

Krykiet w formacie Testowym (ang. Test Cricket) to mecz krykieta na poziomie międzynarodowym rozgrywany piłką koloru wiśniowego na przestrzeni pięciu dni; zawodnicy natomiast grają w białych strojach. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w roku 1877 pomiędzy Australią a Anglią, co dało także początek nadal kultywowanej Serii Ashes. Krykiet jest inscenizacją działań wojennych – w pierwszym wejściu (ang. innings) jedna strona atakuje (miota), a dwóch osaczonych batsmanów w środku pola, na tzw. bieżni (ang. pitch), musi nie tylko odpierać oblężenie i bronić zestawu skonstruowanego z trzech palików i dwóch minipoprzeczek (ang. stumps), ale także ustawicznie kontratakować kumulując sprinty na koncie swojej drużyny. Później zamiana, a następnie powtórka.

W przypadku formatu Testowego istnieje ograniczenie czasowe, a nie górny limit dostępnych serii. Aby wygrać potyczkę jedna drużyna musi wyeliminować opozycję z gry dwa razy tj. zdobyć 20 wiketów. W innym wypadku jest po prostu remis. Używając analogii piłkarskiej: dwie drużyny grają np. półtorej godziny bez przerwy i wygrywa ekipa, która pierwsza zdobędzie pięć bramek. Jeżeli żadna tych pięciu goli nie strzeli, to mecz najzwyczajniej kończy się remisem.

Rzut monetą (ang. toss) poprzedza rozpoczęcie gry. Kapitan, który odgadnie poprawnie może wybierać czy wchodzić na bieżnię i zdobywać punkty battingiem, czy też od razu zaatakować. Ta decyzja uzależniona jest od warunków pogodowych, specyfiki bieżni itp. Zmagania zaczynają się o 11.00 rano, następnie jest lunch o 13.00 (40 minut), pózniej przerwa na herbatę o 15.40 (20 minut), gra danego dnia powinna zakończyć się o 18.00. Jeżeli były jakiekolwiek opóźnienia, a światło dzienne pozwala na dalszą grę, to sędziowie mogą przedłużyć mecz do 18.30. W formacie Testowym obowiązuje  minimum serii, które należy rozegrać podczas jednego dnia tj. 90. Dodatkowo po 80 seriach drużyna atakująca ma możliwość pobrania nowej piłki (tzw. cherry w angielskim slangu krykietowym).

Następujące kraje to Nacje Testowe (ang. Test Nations): Anglia, Australia, Bangladesz, Indie, Nowa Zelandia, Pakistan, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka, West Indies, Zimbabwe. Obecnie (drugi tydzień grudnia 2015) w rankingach Testowych International Cricket Council prowadzi RPA, na drugim miejscu są Indie, na trzecim Australia, a Anglia plasuje się zaledwie na piątej pozycji.

Improwizowany mecz w formacie Testowym został rozegrany w Polsce 10 października 2015 na warszawskim Hutniku. Zorganizowany przez Warsaw Hussars CC jako uwieńczenie sezonu letniego 2015. Aczkolwiek mecz trwał zaledwie pięć godzin, a nie pięć dni, to jednak wszyscy biorący w nim udział mieli szansę poczuć przynajmniej namiastkę tego fascynującego formatu gry. Mimo tego, iż Varsovia Test zakończyl się remisem, należy odnotować, że dwóch batsmenów - z przeciwnych drużyn - zdobyło odpowiednio 60 i 80 sprintów. Być może były to dwie pierwsze polskie półsetki (ang. half century) w formacie Testowym.


Jerzy 'Jurand' Suchodolski

Jerzy.Suchodolski@gmail.com