Pytania testowe

Australia wygrała drugi mecz z Nową Zelandią miażdżącą wręcz różnicą 7 wiketów. Ci pierwsi wybrali atak, a ci drudzy bronili się zacięcie schodząc z pola z dorobkiem 370 ranów. Był to ostatni mecz McCulluma, który w pierwszym wejściu zdobył 145 sprintów. Australia w riposice 505, z czego Burns 170, następnie Smith 138. Encore Nowej Zelandii to 335, McCullum tym razem tylko 25 (a w całej swojej karierze Testowej: 14 676). Zszedł jednak z boiska z kilkoma rekordami w kieszeni: najszybsza setka w formacie Testowym (wlaśnie w tym ostatnim meczu), najwyższa liczba szóstek Testowych (107).

Australia prowadzi obecnie w rankingach International Cricket Council (ICC) mając na koncie 112 punktów, za nimi Indie (110), oraz Południowa Afryka (109). Pierwszą piątkę zamykają Pakistan (106) i Anglia (102). Szóste i siódme miejsce to odpowiednio Nowa Zelandia (96) i Sri Lanka (89). Australia nie przegrała żadnego meczu (wygrali 7, zremisowali 2) od tego pamiętnego spotkania z Anglikami na Trent Bridge podczas ostatniej serii Ashes, gdzie to musieli ustąpić pola za marne 60.

Teraz w krykiecie Testowym nastąpi paromiesięczna pauza. Na południowej półkuli idzie już jesień. Północna półkula nadal czeka na wiosnę. Chociaż już za miesiąc, tj. 10 kwietnia, rozpoczną się rozgrywki angielskich Counties, to następny test Anglików odbędzie się dopiero w maju 2016. Sri Lanka przyjeżdża z wizytą. Seria trzech Testów, pierwszy z nich w terminie 19-23 maja (Headingley, Leeds). Po Sri Lance na Wyspach zawita Pakistan, aby rozegrać serię czterech Testów.

Tradycyjnie jest 10 tzw. Nacji Testowych, które to grają między sobą. Harmonogram jest raczej przypadkowy, a sama skostniała struktura wygląda nader kazirodczo. Wieść gminna niesie, że ICC rozważa stworzenie dwóch lig Testowych. Pierwsza Liga – siedem obecnych zespołów Testowych, Druga Liga to pozostałe trzy. Miejsce w rankingu ICC decydowałoby o przydziale do odpowiedniej grupy. Następnie dwa dodatkowe z Intercontinental Cup, które tym samym otrzymałyby status Nacji Testowych. Najlepsza ekipa z Pierwszej Ligi wygrywa całe zestawienie, najsłabsza natomiast spada do Drugiej Ligi. Konsekwetnie dalej; najsłabszy zespół z Drugiej Ligi wypada z klubu Testowego, a najlepszy z Intercontinnetal Cup dołącza do elity. Obecnie w Intercontinental Cup grają następujące kraje: Afganistan, Emiraty Arabskie, Holandia, Hong Kong, Irlandia, Namibia, Papua Nowa Gwinea, Szkocja.

Pomysł na papierze wygląda bardzo dobrze. Podobno są to plany, które mają zostać wdrożone od 2019 roku. Pytanie brzmi na ile to retoryka, a na ile wyjdzie z tego gruntowna reforma tegoż tradycyjnego formatu. Krykiet Testowy przypomina obecnie klub samoadoracji, który opiera sie przede wszystkim na maksymie ‘bo zawsze tak było.’ Do czego takie apatyczne podejście prowadzi widać po ilości ludzi na trybunach. Jedynie serie Ashes, które odbywają się co parę lat, cieszą się ogromną popularnśocią. Wiecej jest w tym jednak postkolonialnej antypatii, aniżeli zamiłowania do samego sportu. Świeża krew z pewnością przyczyni się do przedłużenia żywotności gatunku krykieta w wydaniu Testowym.

Jerzy 'Jurand' Suchodolski

Jerzy.Suchodolski@gmail.com