Pierwsza Piłka

Mecz Testowy to pięć dni. Podczas każdego z nich należy zagrać 90 serii, poszczególna seria to sześć piłek. To daje w sumie 2 700 piłek do rozegrania. Zespół miotający ma prawo wziąć nową piłkę po 80 seriach, co oznacza że do rozegrania meczu testowego potrzebnych jest maksymalnie sześć nowych piłek. Nie ma sportu gdzie o piłkę dba się tak pieczołowicie jak w krykiecie. Grę należy prowadzić tą samą piłką, nie można ot tak po prostu wziąć innej. Mimo natłoku piłek ta pierwsza jest zawsze najważniejsza. Pierwsza piłka pierwszej serii zawiera w sobie pewną symbolikę. Bilety na mecze testowe kupuje się miesiące wcześniej, więc gdy w końcu dotrze się na widownię tę pierwszą piłkę ogląda się jak objawienie. Odwieczny pojedynek między kijem a piłką, pomiędzy batsmanem a miotaczem.

Zamykająca piłka ostatniej serii The Ashes przecięła powietrze 24 sierpnia 2015 roku na The Oval. Anglia odzyskała ‘popioły’ wynikiem 3-2. Nie było to przekonujące zwycięstwo. W przeciwieństwie do poprzedzającej serii, która to odbyła się na antypodach na przełomie 2013-2014 roku, tę wygrała Australia 5-0 w pięknym stylu. Ponad dwa lata mineły od krykietowego szlagieru. Nie jest to derby, ale atmosfera na meczach jest zawsze napięta.

Następna, 70. z kolei, seria The Ashes zaczyna się już w tym tygodniu; w czwartek 23 listopada 2017 o 1.00 w nocy czasu polskiego. Miejsce akcji to Brisbane, the Gabba. Drugi Test odbędzie się w Adelaide w dniach 2-6 grudnia, będzie to tzw. mecz day-night, który zamiast tradycyjnie o 11.00 rano czasu lokalnego, zacznie sie o 14.00, co przekłada się na 5.00 rano czasu polskiego. Następne trzy mecze to: Perth (14-18 grudnia), Melbourne (26-30 grudnia) oraz Sydney (4-8 stycznia 2018).

Po serii w 2015 wielu zaprawionych bojem australijskich zawodników wycofało się z krykieta testowego, e.g.: Michael Clarke, Mitchell Johnson, Shane Watson etc. To oni tworzyli drużynę, która w 2013-2014 rozgromiła Anglię, a następnie zaledwie połowicznie zawalczyła w 2015. Oto skład Australii na tę serię: Steve Smith (kapitan), David Warner, Cameron Bancroft, Jackson Bird, Pat Cummins, Peter Handscomb, Josh Hazlewood, Usman Khawaja, Nathan Lyon, Shaun Marsh, Tim Paine (wk), Chadd Sayers, Mitchell Starc. Skład Anglii to: Joe Root (kapitan), Moeen Ali, James Anderson, Jonny Bairstow (wk), Jake Ball, Gary Ballance, Stuart Broad, Alastair Cook, Mason Crane, Tom Curran, Ben Foakes (wk), Dawid Malan, Craig Overton, Mark Stoneman, James Vince, Chris Woakes. Ben Stokes figuruje w zespole, ale po rękoczynach do których doszło w Bristolu po meczu z West Indies we wrześniu nie wiadomo czy zagra.

The Ashes składa się z pięciu Testów, razem 13 500 piłek. Najważniejsza z nich wszystkich będzie oczywiście ta pierwsza. Bez względu na to czy będzie to tzw. dot, koźlak (bouncer), szóstka, czy nawet najzwyklejszy wide.

 

Jerzy 'Jurand' Suchodolski

Jerzy.Suchodolski@gmail.com