Koncentracja na dwóch dwudziestkach

Ósmego marca w Indiach rozpoczęły się mistrzostwa świata w najkrótszej i najszybszej odmianie krykieta, czyli w formule T20. Dla panów to już szósta okazja, by spotkać się w jednym miejscu i w przeciągu miesiąca rozegrać łącznie 35 meczów, które wyłonią mistrzowską drużynę na następne cztery lata, do mistrzostw w 2020 roku, w Australii. Będzie to nowość w rozgrywaniu mistrzostw, gdyż dotychczas imprezy tej rangi w formule T20 były rozgrywane co 2 lata. Wśród szesnastu najlepszych drużyn nie mogło zabraknąć aktualnie panującego mistrza, reprezentacji Sri Lanki, która w 2014 w Bangladeszu pokonała w finale reprezentację Indii.

Interesujący i warty opisania jest system kwalifikowania się do tej imprezy wszystkich szesnastu drużyn. Jest zupełnie odmienny od innych znanych nam sportów takich jak piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna. Związane jest to ze strukturą organizacyjną krykieta, wymaganiami określonymi przez ICC (International Cricket Council) oraz popularnością sportu na świecie. Na szesnaście drużyn biorących udział w turnieju, dziesięć drużyn stanowią tak zwani „full members”, pozostałe sześć to „associate members”. „Full members”, czyli pełnoprawni członkowie, to dziesięć drużyn stanowiących ciało zarządzające krykietem na świecie. Ponadto, tylko te drużyny mają prawo do wystawiania swojej reprezentacji w meczach testowych oraz automatycznie kwalifikują się do turniejów mistrzowskich w formułach ODI (One Day International) oraz T20. Tych dziesięciu członków to: Anglia, Australia, Bangladesz, Indie, Indie Zachodnie (West Indies), Nowa Zelandia, Pakistan, RPA, Sri Lanka oraz Zimbabwe. Natomiast pozostałe sześć drużyn będących „associate members”, czyli członkami stowarzyszonymi, miało trochę dłuższą drogę kwalifikacji. Drużyny te zostały wyłonione spośród czternastu drużyn,  w dwóch turniejach kwalifikacyjnych, które odbyły się w Irlandii i Szkocji w lipcu 2015 roku. Do mistrzostw zakwalifikowały się reprezentacje Szkocji, Holandii, Irlandii, Hong Kongu, Afganistanu i Omanu.

Sam turniej mistrzowski został także podzielony w interesujący sposób. W pierwszej fazie tak zwanej „Group Stage” sześć drużyn będących członkami stowarzyszonymi oraz dwie drużyny z dziesięciu pełnoprawnych członków zostały podzielone na dwie czterodrużynowe grupy, w których każda drużyna rozegrała po jednym meczu z pozostałymi rywalami. Poniżej przedstawiono obie grupy:

- Grupa A: Bangladesz, Irlandia, Holandia, Oman

- Grupa B: Zimbabwe, Afganistan, Hong Kong, Szkocja.

Zwycięzcy z tych dwóch grup awansowali do kolejnej fazy grupowej – tak zwanej Super 10, w której zmierzą się w grupach z pozostałymi pełnoprawnymi członkami. Tutaj także mamy dwie grupy, tym razem pięciodrużynowe:

- Grupa I: Anglia, RPA, Sri Lanka, Indie Zachodnie,  Afganistan (z grupy B)

- Grupa II: Australia, Indie, Nowa Zelandia, Pakistan, Bangladesz (z grupy A)

Faza „Super10” rozpocznie się 15 marca od meczu Indie – Nowa Zelandia. Dalej czeka nas etap typowy dla większości dyscyplin sportowych. Po dwie najlepsze drużyny z obu grup wychodzą do fazy półfinałowej, a zwycięzcy półfinałów zagrają ze sobą w finale. Meczu o trzecie miejsce nie rozgrywa się, a finał odbędzie się 3 kwietnia na stadionie Eden Gardens w Kalkucie.

Warto też nadmienić, że równolegle do meczów panów swój turniej będą rozgrywać panie. Dla nich będzie to piąta okazja do walki o mistrzostwo T20. Tytułu będą bronić Australijki, które w 2014 r. pokonały w finale Angielki.  W porównaniu do mężczyzn turniej kobiecy składa się z dziesięciu drużyn, które od razu zostały podzielone na dwie pięciozespołowe grupy:

- Grupa A: Australia, Irlandia, Nowa Zelandia, RPA, Sri Lanka

- Grupa B: Anglia, Bangladesz, Indie, Indie Zachodnie, Pakistan.

W kobiecym turnieju, tak jak u mężczyzn, po dwie najlepsze drużyny z obu grup awansują do fazy półfinałowej i dalej do finału. Mecz finałowy pań odbędzie się przed meczem finałowym panów w ten sam dzień i na tym samym stadionie.

Gorąco zapraszamy do śledzenia na bieżąco wyników meczów oraz pozostałych statystyk, które można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej ICC: www.icc-cricket.com/world-t20

Łukasz Araszewicz