Komu bije dzwon

Pierwszy Mecz Testowy z Republiką Południowej Afryki za niecałe cztery tygodnie. Kadra kierownicza angielskiego zespołu zrobiła roszady w drużynie zaraz po zakończeniu Serii z Pakistanem. Rozstania: Ian Bell (batsman), Adil Rashid (miotacz). Powroty: Gary Ballance (batsman), Nick Compton (batsman, okazjonalny miotacz), Mark Footitt (miotacz).

Oficjalny skład na Serię z RPA wygląda następująco (kapitan na czele, później alfabetycznie): A. Cook (hrabstwo Essex), M. Ali (Worcester), J. Anderson (Lancaster), J. Bairstow (York), G. Ballance (York), S. Broad (Nottingham), J. Buttler (Lancsaster), N. Compton (Middlesex), M. Footitt (Surrey), A. Hales (Nottingham), C. Jordan (Sussex), S. Patel (Nottingham), J. Root (York), B. Stokes (Durham), J. Taylor (Nottingham), C. Woakes (Warwick).

Można jedynie domniemywać, kto wyjdzie z Cookiem w duecie otwierającym. Prawdopodobnie będzie to Ballance, być może Hales. Ciekawym jest także powołanie miotacza Footitta, który był już w rozszerzonym składzie na ostatnią Serię Ashes, nie dostał jednak szansy, aby się sprawdzić. Przez lata grał w drużynie hrabstwa Derby, niedawno przeszedł do Surrey. Kredyt jednak za rozwój tego zawodnika całkowicie należy się tym pierwszym. Szybki, leworęczny i bezkompromisowy miotacz. Jeżeli będzie w stanie opanować psychologiczne aspekty gry na tym poziomie, to z pewnością dużo pokaże na scenie międzynarodowej.

Wracając do Bella. Był kiedyś bierzmem zespołu angielskiego. Wychodząc na pole gdzieś w środku sekwencji, zazwyczaj ratował sytuację i tym samym selekcjonerzy wpadli na pomysł, aby pojawiał się na scenie wcześniej. Niestety, awans na trzecią lokatę w kolejce był po trosze przekleństwem. Jako  kamień węgielny nie wytrzymał presji. To bardzo wymagająca pozycja - tak fizycznie, jak i psychicznie. Batsman ten wkracza na bieżnię po tym, jak ktoś z pierwszej dwójki został właśnie wyeliminowany. Dla miotaczy jest to zew krwi, tak jak pierwsza powalana ofiara dla watahy wilków osaczających stado rogacizny. Oto wyniki, które Bell osiągnął w ostatnich ośmiu Meczach Testowych. W Ashes 2015 (chronologicznie):  1 & 60 (jako numer 4), 1 & 11 (4), 53 & 65 (jako numer 3), 1 (3), 10 & 13 (3). Następnie Seria versus Pakistan: 63 & 5* (jako numer 3 i później 6, gwiazdka oznacza, że nie został wyeliminowany), 4 & 46 (3), 40 & 0 (3).

Anglia przylatuje do RPA 11 grudnia 2015. Na początek dwa rozgrzewkowe sparingi z eklektycznymi zespołami (tzw. SA Invitation XI). Następnie cztery Testy pod rząd; pierwszy 26-30 grudnia 2015, drugi 2-6 stycznia 2016, trzeci 14-18 stycznia i czwarty 22-26 stycznia. Jako przerywnik mecz 'turystyczny' oraz na zakończenie pięć spotkań ODI plus trzy T20. Ostatni mecz odbędzie się 21 lutego 2016. W połowie kwietnia 2016 zwyczajowo zaczynają się rozgrywki w ramach Mistrzostw Hrabstw już w samej Anglii, które także odbywają się w formacie Testowym. W tym przypadku mecze trwają cztery dni.


Jerzy 'Jurand' Suchodolski

Jerzy.Suchodolski@gmail.com