Czytanie karty wyników - jak to robić?

Dla wielu osób krykiet jest grą trudną do przyswojenia. Dla jednych przez zawiłość zasad, dla innych przez długość meczów, a dla jeszcze innych przez barierę językową. Jednym z nadrzędnych celów jakie sobie postawiliśmy jako Warsaw Hussars była (i nadal jest) popularyzacja krykieta wśród Polaków. Dlatego na łamach naszego bloga zaczniemy Was wprowadzać krok po kroku w zawiłości tego pięknego sportu. Wszystko po to, abyśmy razem mogli czerpać przyjemność ze śledzenia jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu!

***

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się wynikami meczu krykietowego. W końcu nie zawsze możemy śledzić mecz który nas interesuje, nie raz trwający kilka dni. Informacje o postępie gry czerpiemy z tablic wyników (ang. Scorecard), publikowanych na portalach krykietowych. Jako przykład posłuży nam mecz… no właśnie. Sami sprawdźcie jaki.

Na obrazku poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące spotkania. Omówimy je po kolei zgodnie z czerwonymi numerami.

 1. Rodzaj Serii. Już na wstępie uzyskujemy informacje w jakim formacie rozgrywany jest mecz (T20i – literka ‘i’ oznacza mecz międzynarodowy) oraz który jest to mecz z kolei w serii.
 2. Między jakimi drużynami rozgrywany jest mecz.
 3. Wynik spotkania (jeśli spotkanie zostało zakończone).
 4. Numer meczu. Jest to unikalny numer nadany temu spotkaniu. W tym przypadku mamy do czynienia z 468. spotkaniem międzynarodowym w tej formule jaki kiedykolwiek w historii został rozegrany. Dostajemy też informację w którym sezonie seria ta była rozgrywana.
 5. Miejsce rozgrywania spotkania.
 6. Data oraz warunki rozgrywania meczu (dzień, dzień-noc, noc).

 01.png

W dalszej części tablicy wyników pojawia się zestawienie statystyk zebranych w pierwszej części spotkania. Zawarte w nim są następujące informacje:

 1. W nagłówku pojawia się informacja, kto odbija piłkę w tej części meczu (England) oraz ile maksymalnie serii może zostać rzuconych (20).
 2. W tym obszarze pojawiają się dane odbijających, sposób, w jaki zostali wykluczeni oraz szczegółowe statystyki, które omawialiśmy we wcześniejszych wpisie.
 3. Ilość punktów, które zdobyła drużyna w swoim Inningsie (160), ilość wykluczonych zawodników (5), ilość rozegranych serii (20) oraz prędkość zdobywania punktów (8)
 4. Lista zawodników, którzy nie mieli okazji odbijać piłki, gdyż ich koledzy wchodzący wcześniej na boisko nie zostali wykluczeni.
 5. Jedna z moich ulubionych części scorecardu. Wymienione są w niej kolejne wykluczenia wraz z ilością punktów, jakie miała na koncie drużyna, której zawodnik jest wykluczony. Dla przykładu – gdy boisko opuścił Ali, było to trzecie wykluczenie w inningsie, a na koncie anglików było tylko dziewiętnaście punktów (stąd 3-19). Podane jest również, w której serii i piłce doszło do wykluczenia – wartość 3.5 oznacza że Ali został wykluczony po trzech overach i pięciu piłkach gry drużyny angielskiej.
 6. Garść statystyk drużyny rzucającej w danym Inningsie piłkę. Omówione one zostały w osobnym wpisie.

02.png

Grafika obrazująca drugą części spotkania nie różni się bardzo od pierwszej. Jedyną różnicą (poza oczywiście wartościami) jest rubryka oznaczona cyfrą trzynaście.

 1. Cel jaki musi osiągnąć drużyna aby wygrać spotkanie oraz ilość serii w czasie których musi to nastąpić.

03.png

W ostatniej części tablicy wyników zamieszcza się informację dotyczące:

 1. Drużyny, która wygrała rzut monetą rozpoczynający spotkanie.
 2. Informacje o aktualnym wyniku w serii.
 3. Nazwiska debiutantów.
 4. Nazwisko zawodnika meczu.
 5. Nazwiska sędziów. 

04.png

 

Autor: Szymon Rokicki